Zdrowie dzieci

Rotawirus

    Mój synek niebawem skończy 7 m-cy, jest karmiony nadal piersią, nie ma styczności z innymi dziećmi, raczej nie choruje. Mam pytanie czy zalecane jest w jego sytuacji szczepienie przeciwko rotawirusom. Wiem że taką szczepionkę podaje się dużo mniejszym dzieciom, czy takiemu niemowlakowi też można podać i czy jesli tak to jest ona potrzebna?
    niestety jest juz za pozno na szczepienie przeciw rotawirusom....takie szczepienie powinno sie ukonczyc do 16 tyg zycia...do 22 najpozniej :)
    Lila ma racje ja tez slyszalam ze chyba do 8 mc powinno sie zaszczepic dziecko , pozniej juz nie ma szans
     Lila ma racje ja tez slyszalam ze chyba do 8 mc powinno sie zaszczepic dziecko niestety nie do 8 mca...ale do konca 22 tyg zycia maksymalnie a to jest jakies 5 i pol miesiaca :)

Więcej informacji na ten temat: Forum ciąża

Mam poczucie winy

   Moja córka ma prawie sześć miesięcy. Karmię ją piersią, a od paru tygodni także kaszką i przecierami. Wróciłam do pracy i mam z tego powodu wielkie poczucie winy. Czy spanie z córką w jednym łóżku lub częstsze karmienie może jej zrekompensować moją nieobecność?
   Córeczka miała Panią przez pierwsze pół roku bez ograniczeń. Dało jej to taki zastrzyk poczucia bezpieczeństwa, że teraz bez uszczerbku zniesie kilkugodzinną nieobecność mamy (zakładam, że jest pod opieką życzliwej, a może nawet bliskiej osoby). Na pewno miała Pani powody, by wrócić do pracy, więc proszę się za to nie winić. Niektóre mamy wolą nie pracować (i mogą sobie na to pozwolić) i wtedy jest to z korzyścią dla małego dziecka. Ale pozostawanie w domu kosztem ogromnych wyrzeczeń finansowych albo na przekór własnej chęci wcale nie musi dziecku wyjść na dobre. Córeczce nie trzeba więc niczego wynagradzać ani rekompensować, tylko traktować sprawę naturalnie. To znaczy po powrocie do domu być z nią i bawić się jak dotychczas. A ponieważ czasu będzie na to mniej, radziłbym obniżyć sobie poprzeczkę, jeśli chodzi o zajęcia domowe (nieco rzadziej sprzątać, przyrządzać prostsze dania itp.).