Zdrowie dzieci

Rotawirus

    Mój synek niebawem skończy 7 m-cy, jest karmiony nadal piersią, nie ma styczności z innymi dziećmi, raczej nie choruje. Mam pytanie czy zalecane jest w jego sytuacji szczepienie przeciwko rotawirusom. Wiem że taką szczepionkę podaje się dużo mniejszym dzieciom, czy takiemu niemowlakowi też można podać i czy jesli tak to jest ona potrzebna?
    niestety jest juz za pozno na szczepienie przeciw rotawirusom....takie szczepienie powinno sie ukonczyc do 16 tyg zycia...do 22 najpozniej :)
    Lila ma racje ja tez slyszalam ze chyba do 8 mc powinno sie zaszczepic dziecko , pozniej juz nie ma szans
     Lila ma racje ja tez slyszalam ze chyba do 8 mc powinno sie zaszczepic dziecko niestety nie do 8 mca...ale do konca 22 tyg zycia maksymalnie a to jest jakies 5 i pol miesiaca :)

Więcej informacji na ten temat: Forum ciąża

Ubytek tęczówki

   U mojego półrocznego syna zauważyliśmy brak fragmentu tęczówki. Badający dziecko okulista stwierdził wrodzony ubytek tęczówki. Chciałabym dowiedzieć się czegoś bliższego o tej chorobie i ewentualnych metodach leczenia. Czy to oko należy chronić w jakiś specjalny sposób?
   Ubytek wrodzony tęczówki (Coloboma) - niekiedy także ciała rzęskowego i naczyniówki - powstaje we wczesnym okresie życia płodowego (między czwartym a szóstym tygodniem) wskutek niedostatecznego zamknięcia się wtórnego kielicha ocznego. Wada ta często występuje rodzinnie, ale może też być zjawiskiem odosobnionym. Jeśli ubytek dotyczy tylko fragmentu tęczówki lub samej tęczówki, a nie całej błony naczyniowej, to nie ma się czym przejmować. Na ogół nie jest to w żaden sposób groźne dla dziecka, nie powinno także zaburzyć widzenia i z reguły nie wymaga leczenia ani też jakiegoś specjalnego postępowania z "chorym" okiem. Okulista powinien jeszcze obejrzeć dno oka, by sprawdzić, czy nie ma tam ubytku błony naczyniowej i siatkówki. Dziecko powinno być pod stałą kontrolą okulistyczną, aby możliwe było wczesne wykrycie ewentualnych zaburzeń widzenia i właściwa ich korekcja.